powrót

To warto wiedzieć o ubezpieczeniu budynków rolnych

Informacje prasowe CSR

22 / 01 / 2019

Wymieniony w ustawie katalog zdarzeń nie jest wyczerpujący i w praktyce przyczyn powstania szkód może być o wiele więcej. Warto więc mieć świadomość przed czym chroni ubezpieczenie obowiązkowe, a przed czym dodatkowe. Concordia Ubezpieczenia, należąca do Grupy Generali, zapewnia pełną ochroną w jednym i drugim obszarze.


Zgodnie z obowiązującą ustawą, właściciele gospodarstw rolnych powyżej 1 ha powinni posiadać dwa ubezpieczenia obowiązkowe: odpowiedzialności cywilnej (OC) z tytułu posiadania gospodarstwa rolnego, dzięki któremu ubezpieczyciel pokryje ewentualne szkody wyrządzone w związku z posiadaniem tego gospodarstwa przez rolnika lub członka jego rodziny oraz ubezpieczenie budynków rolniczych przed zdarzeniami losowymi określonymi w ustawie.


Zasadniczo, polisą Concordia Agro ochroną mogą być objęte budowle, stałe elementy budynków, nakłady inwestycyjne, maszyny, urządzenia i wyposażenie, ziemiopłody, materiały i zapasy, zwierzęta gospodarskie, mienie osób trzecich oraz mienie pracownicze.

– Obowiązkowe ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego od ognia i innych zdarzeń losowych, jak sama nazwa wskazuje, chroni przede wszystkim budynki i to też nie w pełnym zakresie. Jest to bardzo istotne zabezpieczenie obejmujące 13 rodzajów ryzyka. Należą do nich m.in. ogień, piorun, eksplozja, huragan, podtopienie, powódź, a także opady śniegu. Wiele budynków rolniczych jest już w słusznym wieku, co tylko czyni je bardziej podatnymi na różnego typu szkody – wyjaśnia Sergiusz Lenhardt, Ekspert Concordii należącej do Grupy Generali.


I dodaje – Zasadne jest też z pewnością objęcie dodatkową ochroną zawartości budynków, tj.: maszyn, urządzeń, wyposażenia, środków obrotowych czy zwierząt. Oprócz kategorii chronionego mienia, istotny jest również zakres zdarzeń objętych umową. Do 13 rodzajów ryzyka z polisy obowiązkowej dochodzą kolejne – z umów dobrowolnych. Łącznie klient może zabezpieczyć swój majątek przed 20 rodzajami ryzyka. Do najbardziej prawdopodobnych należą: przepięcie (grożące uszkodzeniem maszyn i urządzeń), szkody wodociągowe (niebezpieczne dla wrażliwych na wilgoć zbóż i materiałów sypkich) czy dym i sadza – bardzo groźne w przypadku hodowli zwierząt, zazwyczaj wrażliwych na wszelkiego rodzaju substancje trujące uwalniane w procesie spalania. Niewielki pożar (np. elementów PCV) może spowodować tylko drobne uszkodzenia w budynku, jednak w konsekwencji wydzielającego się dymu – może niestety doprowadzić do śmierci bydła, trzody czy drobiu. Możliwe do wykupienia przez rolnika jest również dobrowolne ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej czy nieszczęśliwych wypadków.

Przy wyborze polisy rolnicy powinni zwracać uwagę na rodzaj prowadzonej przez siebie działalności. Inne są bowiem potrzeby ubezpieczeniowe osoby zajmującej się uprawą zbóż, a inne np. producenta trzody chlewnej. Brak uwzględnienia tego faktu skutkuje często pominięciem przy wyborze ochrony ubezpieczeniowej ważnych i przydatnych klauzul dodatkowych, jak np. klauzuli chroniącej rolnika przed szkodami w jego inwentarzu żywym na skutek porażenia prądem.

Kolejnym ważnym elementem przy wyborze polisy Concordia Agro jest właściwe określenie sumy ubezpieczenia. Bardzo często sumy nie odpowiadają faktycznej wartości mienia, co w efekcie powoduje często rozczarowanie na etapie likwidacji szkody.

– Lato roku 2017 bardzo dobrze pokazało nam wszystkim sens i zastosowanie ubezpieczenia gospodarstwa rolnego. Występujący w tym okresie na terenie Polski orkan spowodował liczne szkody – nie tylko zerwane dachy budynków, ale i powalone na maszyny drzewa. Rok ten nie był również łaskawy dla budynków inwentarskich, które z dość dużą częstotliwością ulegały szkodom pożarowym. W wyniku oddziaływania tego niszczycielskiego żywiołu dochodziło do wielotysięcznych, a nawet milionowych strat – wskazuje Sergiusz Lenhardt.

I podsumowuje – Warto pomyśleć o zabezpieczeniu jeszcze przed wystąpieniem szkody. Tym bardziej, że koszt polisy jest niczym w porównaniu z wysokościami wypłat znajdujących się w naszych teczkach szkodowych. Dla przykładu ubezpieczenie obejmujące ochroną mienie wewnątrz budynków rozpoczyna się już od 47 zł, natomiast klauzula szczególna Agro Dom, dotycząca budynku mieszkalnego i zawierająca m.in. ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, to wydatek rozpoczynający się już od 178 zł na rok.