powrót

Cykl edukacyjny – Rekomendacja U

Informacje prasowe CSR

21 / 08 / 2014

W związku z ogłoszeniem Rekomendacji U, Concordia Ubezpieczenia wspólnie z Krajowym Związkiem Banków Spółdzielczych rozpoczęła cykl edukacyjny, w którym będzie wyjaśniać i opisywać poszczególne jej składowe. Co tydzień na stronie www.kzbs.pl publikowane będą nowe odcinki dotyczące kolejnego obszaru związanego z Rekomendacją U.

Mamy nadzieję, że w materiałach odnajdą Państwo cenną i inspirującą porcję wiedzy na temat nowych zasad funkcjonowania rynku bancassurance. Na koniec cyklu wszystkie materiały dostępne będą również w zbiorczej formie na stronie Concordii.

Odcinek 1
Czym tak właściwie jest Rekomendacja U?

Wydana w dniu 24 czerwca 2014 r., przez Komisję Nadzoru Finansowego, Rekomendacja U stanowi zbiór zasad dotyczących dobrych praktyk w zakresie bancassurance.
Jej celem jest poprawa jakości standardów współpracy pomiędzy bankami i zakładami ubezpieczeń w zakresie oferowania klientom produktów ubezpieczeniowych przez banki oraz określenia warunków dla stabilnego rozwoju rynku bancassurance.

Rekomendacja U składa się z 22 rekomendacji podzielonych na 6 obszarów, tj.:
1. rola zarządu i rady nadzorczej banku w zakresie bancassurance,
2. zabezpieczenie banku przed ryzykiem,
3. rola banku,
4. polityka rachunkowości,
5. relacje z klientami,
6. system kontroli wewnętrznej w zakresie bancassurance.

Poszczególne rekomendacje stanowią ramy dla poprawnej identyfikacji, nadzoru i zarządzania ryzykiem związanym z oferowaniem ubezpieczeń przez banki. Ponadto są zbiorem zaleceń w stosunku do polityki rachunkowości banku, systemu kontroli wewnętrznej, w tym funkcjonującej w ramach tego systemu komórki do spraw zgodności (ang. compliance), które pośrednio i bezpośrednio powinny zapewniać właściwe uregulowanie współpracy bankowo-ubezpieczeniowej.


Odcinek 2

Rekomendacja nr 1 – „Zarząd banku jest odpowiedzialny za opracowanie, zatwierdzenie oraz wprowadzenie w życie – w formie pisemnej – polityki w zakresie bancassurance. Polityka ta powinna wynikać z zatwierdzonej przez radę nadzorczą strategii prowadzenia działalności. Podział obowiązków i kompetencji pomiędzy bank a zakład ubezpieczeń w zakresie bancassurance wynika z umowy zawartej pomiędzy bankiem i zakładem ubezpieczeń”.

Z tej rekomendacji wynika konieczność opracowania w formie pisemnej polityki w zakresie bancassurance. Można powiedzieć, że jest to kluczowy dokument z punktu widzenia Rekomendacji U. Wcześniej polityka bancassurance mogła być elementami strategii niektórych banków, ale bardzo rzadko była odrębnym dokumentem uchwalonym przez zarząd banku.

Co powinno być zawartością takiej polityki?
Jest to dokładnie opisane w treści Rekomendacji U. Jednym z głównych obszarów są zasady współpracy z zakładem/zakładami ubezpieczeń. Należy podkreślić, że Rekomendacja w żaden sposób nie narzuca, aby bank współpracował z więcej niż jednym zakładem ubezpieczeń. Nie ogranicza także tej liczby do jednego zakładu.

Ważne jest to, aby bank zdefiniował na jakiej podstawie dokonuje wyboru zakładu ubezpieczeń, z którym współpracuje. Drugi ważny obszar dotyczy łącznego funkcjonowania produktów ubezpieczeniowych i bankowych. Chodzi o to, aby ich jakiekolwiek powiązanie było za każdym razem dobrze przemyślane i poprzedzone odpowiednimi analizami. Trzecim ważnym obszarem jest uwzględnienie produktów ubezpieczeniowych w procesie zarządzania ryzykiem w banku.

Ponieważ polityka bancassurance jest dokumentem obszernym i nie każdy bank spółdzielczy będzie miał odpowiednie zasoby, aby samodzielnie ją w całości opracować, wydaje się, że w przygotowaniu szablonu tej polityki wiodącą rolę powinny mieć Banki Zrzeszające.