powrót

Dzieci z Potrafię Więcej w Galerii Jednego Obrazu

Informacje prasowe CSR

26 / 04 / 2018

Prezentowana na przełomie kwietnia i maja 2018 r. wystawa jest wyjątkowa, nie tylko ze względu na możliwość prezentacji prac zdolnych dzieci, ale także poprzez fakt, rozpoczętej w marcu 2017 r., współpracy Concordii Ubezpieczenia ze Stowarzyszeniem Potrafię Więcej, której młodzi artyści są podopiecznymi. Wspieranie Stowarzyszenia to dla nas ogromny zaszczyt i przyjemność. Obecnie podjęliśmy kolejną wspólną inicjatywę, tym razem w postaci ekspozycji prac Matusza i Miłosza w concordiowej Galerii Jednego Obrazu.


Stowarzyszenie Potrafię więcej od 2005 roku „zmienia świat”, działając na rzecz zdrowia i szczęścia dzieci oraz młodzieży z niepełnosprawnością (z mózgowym porażeniem dziecięcym, z wrodzonymi wadami układu nerwowego, niewidome i słabowidzące, z niepełnosprawnością intelektualną, z opóźnionym rozwojem psychoruchowym). Organizacja posiada bardzo ważną i wyjątkową misję – obejmuje opieką całe rodziny posiadające niepełnosprawne dziecko, wychodząc z założenia, że stan psychiczny mamy i taty ma ogromne znaczenie w terapii dziecka.

Mateusz Frydrychewicz, lat 10
Pejzaż

Chłopiec ma zdiagnozowany autyzm atypowy, przez co jego funkcjonowanie w świecie jest nieco trudniejsze niż rówieśników. Rysowanie i malowanie to jego pasja, która wyzwala uczucia, pozwala mu na przekazywanie swoich emocji, wzmacnia koncentrację uwagi, zwyczajnie daje radość.
Mati jeździ na rowerze, na nartach, konno. Stara się robić wszystko to, co koledzy w jego wieku. Czasami jest mu trudniej, jednak przy wsparciu innych osób pokonuje wszystkie trudności.

Miłosz Bronisz, lat 14
Ptak

Miłosz to pogodny, uśmiechnięty, kochający świat i ludzi nastolatek. Urodził się z zespołem wad wrodzonych układu kostnego typu fokomelia. Zespół ten polega na skróceniu kości długich kończyn górnych i dolnych. Mozolna rehabilitacja i ciężka praca Miłka oraz jego ogromny upór sprawiły, że nauczył się samodzielnie poruszać na protezach kończyn dolnych. Na co dzień nogi są też jego rękami, potrafi nimi rysować, pisać, samodzielnie posługuje się sztućcami, myje zęby…Ponadto chłopiec ma obustronny niedosłuch wraz z zarośnięciem przewodu słuchowego zewnętrznego.
Pasją chłopca są obrazki malowane stopą. W swoich pracach Miłek pokazuje, jak ważne są te małe, najmniejsze sprawy, na które my, dorośli, w biegu życia codziennego często nie zwracamy uwagi. Miłosz uwielbia podróżować, potrafi zachwycać się pięknem otaczającej go przyrody i krajobrazu. Jest chłopcem niezwykle odważnym, nie boi się wyzwań i uparcie dąży do celu. Ma wielu przyjaciół zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci – potrafi jednym spojrzeniem zjednać sobie każde serce.