Właściwa konserwacja przewodów kominowych – co trzeba o niej wiedzieć
14 / 12 / 2017
Obowiązkowe przeglądy komina to nie tylko dbałość o bezpieczeństwo swoje i bliskich – to również kluczowy element, który rozpatruje ubezpieczyciel w sytuacji, gdy odniesiemy szkodę wywołaną przewodami kominowymi. Strzeżonego Pan Bóg strzeże – przedstawiamy kluczowe aspekty związane z konserwacją kominów.
Pamiętaj o regularnym czyszczeniu przewodów kominowych, co oznacza usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych w przypadku palenisk opalanych paliwem stałym. Takiego przeglądu powinien dokonać czeladnik w rzemiośle kominiarskim lub mistrz w rzemiośle kominiarskim.
Kolejnym kluczowym punktem jest regularna kontrola przewodów kominowych.Dotyczy ona sprawdzenia stanu instalacji: ich drożności, prawidłowości połączeń i szczelności. Z tej kontroli powinien zostać sporządzony protokół, który będzie załącznikiem do książki obiektu budowlanego. Kolejny aspekt to sprawdzenie stanu technicznego przewodów kominowych: ich drożności, siły ciągu, sprawności działania urządzeń wentylacyjnych oraz szczelności Po przeprowadzonej kontroli technicznej przewodów kominowych powinniśmy otrzymać dokument potwierdzający wykonanie czynności – po kontroli odpowiedni protokół pokontrolny. Takiego przeglądu powinny dokonać osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim – w odniesieniu do przewodów dymowych oraz grawitacyjnych przewodów spalinowych i wentylacyjnych; osoby posiadające uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności – w odniesieniu do przewodów kominowych oraz do kominów przemysłowych, kominów wolno stojących oraz kominów lub przewodów kominowych, w których ciąg kominowy jest wymuszony pracą urządzeń mechanicznych.
To bardzo ważne, jeżeli chcemy mieć pewność, że w przypadku szkody wywołanej przewodami kominowymi – zostanie nam wypłacone świadczenie z ubezpieczenia. Dlaczego? Zgodnie z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia w takich przypadkach Obowiązkiem Ubezpieczonego jest: 1) przestrzeganie przepisów ustawy z dnia 24 sierpnia 1991 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz.U. 1991 nr 81 poz. 351),
2) przeprowadzanie wymaganych przepisami przeglądów technicznych i przeglądów instalacji elektrycznej,
3) dbanie o konserwację przewodów oraz urządzeń doprowadzających i odprowadzających wodę,
4) stosowanie odpowiednich środków ochronnych w celu zabezpieczenia przewodów i urządzeń przed mrozem.
Niedopełnienie obowiązków, o których mowa w ust. 1-2, uprawnia Ubezpieczyciela do odmowy wypłaty odszkodowania w zakresie, w którym miało to wpływ na powstanie szkody, jej wysokość albo brak możliwości ustalenia wysokości szkody niezależnie od wybranego wariantu ubezpieczenia.