powrót

Wakacyjne zmartwienia – 40% Polaków martwi się o swoje mieszkanie

Informacje prasowe CSR

16 / 08 / 2017

Urlop i wakacyjny wyjazd powinien być pozbawiony trosk i zmartwień. To czas na odpoczynek i oderwanie się od codzienności. Jednak, jak pokazują wyniki badania*, ponad 40% Polaków, wyjeżdżając na wakacje, martwi się o bezpieczeństwo swojego domu i mieszkania. 


Uzasadnione obawy

Zdajemy sobie sprawę z tego, że w trakcie nieobecności domowników w mieszkaniu może się coś wydarzyć. Pusty dom nie tylko może paść łupem włamywaczy. Może dojść także do przepięcia, które doprowadzi do zniszczenia sprzętu elektronicznego, pożaru wywołanego np. uderzeniem pioruna, czy zalania mieszkania w efekcie pękniętej rury lub źle zainstalowanej uszczelki. Dlatego obawy, że coś złego może się ziścić podczas naszej nieobecności, wydają się być uzasadnione. Zdarza się, że po powrocie z urlopu zastajemy w swoim mieszkaniu jakieś zniszczenia. Polacy, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy pozostawili swój dom bez opieki na dłużej niż 24 godziny wskazali, że najczęściej występującymi szkodami są te związane z zalaniami. 35% badanych podało, że miało do czynienia z taką sytuacją po powrocie z urlopu. 14% sytuacji związana była z zalaniem własnego mieszkania przez sąsiadów. Z kolei 13% miało do czynienia z zalaniem mieszkania sąsiada przez usterkę w ich domu. 8% ankietowanych przyznaje, że po powrocie z urlopu mieli zalane mieszkanie, ale nie z winy sąsiadów. Pozostałe szkody, na które wskazują badani, to zniszczenie sprzętów spowodowane przepięciem (9%) oraz włamanie i kradzież (7%).

Podstawa to odpowiednie przygotowanie
Do podróży, niezależnie od tego, czy jest to tylko wyjazd na weekend czy dłuższy urlop, powinniśmy się odpowiednio przygotować. Na liście rzeczy do zrobienia, przez wyjazdem poza rezerwacją noclegu, zaplanowaniem podróży i spakowaniem walizki, powinno znaleźć się także przygotowanie naszego domu na czas nieobecności. – Przed wyjazdem pamiętajmy o zamknięciu okien i zakręceniu zaworów wody. To da nam większą pewność, że dom jest zabezpieczony. Oczywiście najbardziej skutecznym sposobem ochrony nieruchomości jest zakup polisy ubezpieczeniowej. Zapewnia ona realną ochronę właścicielowi nieruchomości przed finansowymi skutkami ewentualnych zdarzeń – mówi Marcin Pabiś – Dyrektor Biura Ubezpieczeń Majątkowych, Concordia Ubezpieczenia.

Zapobieganie przede wszystkim
Co my sami możemy zrobić, aby nasz dom był odpowiednio przygotowany na czas nieobecności domowników? Przed wyjazdem powinniśmy dokładnie zamknąć wszystkie okna i drzwi. Jeśli mieszkamy w domu jednorodzinnym, należy pamiętać także o tych w mniej uczęszczanych pomieszczeniach, np. piwnicy czy garażu. Nie zostawiajmy też okien otwartych uchylnie – doświadczony włamywacz poradzi sobie z ich otwarciem i bez większego problemu dostanie się do domu. Pamiętajmy także o zakręceniu wszystkich zaworów: wody i gazu. Przed wyjazdem odłączmy wszystkie urządzenia elektryczne od prądu. Warto przy tym zastosować listwę przeciwprzepięciową, która skutecznie chroni dom przed przepięciem, a w konsekwencji zapobiega zniszczeniom sprzętu lub nawet pożarom. Wyjeżdżając, warto także poinformować o tym sąsiadów i poprosić ich o doglądanie mieszkania.

Jeśli zadbamy o te wszystkie szczegóły, nasze mieszkanie, nawet pozostawione bez opieki innych domowników, będzie bezpieczniejsze, a nasz urlop spokojniejszy – dzięki ograniczeniu uporczywych myśli „Czy w domu wszystko w porządku?”.


* Badanie „Włącz tryb wakacyjny w swoim domu” zrealizowane przez Kantar Public na zlecenie Concordia Ubezpieczenia w lipcu 2017 roku. Badanie na ogólnopolskiej próbie 1000 Polaków w wieku 18 lat i więcej, metodą wywiadów telefonicznych wspieranych komputerowo (CATI).