Senior pod ochroną
22 / 10 / 2018
Według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) współczynnik obciążenia demograficznego (ludność w wieku nieprodukcyjnym przypadająca na 100 osób w wieku produkcyjnym) w 2017 r. wyniósł 63. Nie dziwi więc, że starzejące się społeczeństwo jest w polu zainteresowania różnych instytucji, w tym firm ubezpieczeniowych. Jednak czy na rynku dostępna jest dobra oferta dla osób 65+?
Rosnąca średnia długość życia
Z Raportu Deloitte* wynika, że do roku 2021 średnia długość życia na świecie wzrośnie o ponad jeden rok, z 73 do 74,1 lat. W wyniku tego liczba osób powyżej 65. roku życia zwiększy się do 656 mln osób, czyli 11,5 proc. całej populacji. Wiąże się z tym zwiększenie zapadalności na choroby przewlekłe – w dużym stopniu na nowotwory, choroby serca i cukrzycę, którym sprzyjają: szybkie tempo urbanizacji, siedzący tryb życia, niezdrowa dieta i otyłość. W raporcie oceniono, że sektor ochrony zdrowia „niewątpliwie czekają zmiany”.
Wraz z wiekiem sprawność naszego organizmu może się znacząco zmniejszyć. Czynności, które wcześniej nie sprawiały większych kłopotów, takie jak dłuższy spacer, zrobienie zakupów, zabawa z wnukami czy nawet wejście na wysokie schody, wymagają od starszych osób większego wysiłku. Niestety osłabienie organizmu to również większa skłonność do urazów – tych drobniejszych – jak stłuczenia czy skręcenia i tych poważniejszych – jak złamania. Ponadto u osób starszych konsekwencje wypadków są zazwyczaj dużo poważniejsze – leczenie jest dłuższe, a rehabilitacja przynosi oczekiwane rezultaty później niż u osób młodszych. Dłuższe i bardziej skomplikowane leczenie to wyższe koszty, a profesjonalna rehabilitacja jest zazwyczaj bardzo droga.
Oferta dedykowana seniorom
– Wychodząc naprzeciw zmieniającym się potrzebom rynku, zmodyfikowaliśmy naszą ofertę, właśnie pod kątem seniorów. Mogą z niej skorzystać osoby w wieku 64–80 lat. Roczna składka za polisę rozpoczyna się już od 96 zł. Warto jednak pomyśleć o wyższych sumach ubezpieczenia. Pamiętajmy, że ma to bezpośredni wpływ na wysokość świadczenia, jakie otrzymamy. Możemy je przeznaczyć m.in. na opłacenie dodatkowych zabiegów rehabilitacyjnych, które wpłyną na szybszy powrót do zdrowia – wyjaśnia Katarzyna Żok, Ekspert ds. ubezpieczeń osobowych w Concordii Ubezpieczenia.
I podsumowuje – Modyfikując naszą ofertę dla seniorów zadbaliśmy również o szereg usług dodatkowych, tzw. assistance, obejmujących m.in. zakup sprzętu rehabilitacyjnego, wizyty lekarza i pielęgniarki po wypadku, pokrycie kosztów wypożyczenia aparatu EKG na pół roku czy konsultacje z fizjoterapeutą. Ubezpieczenie pokryje również koszty dostosowania miejsca zamieszkania do potrzeb ubezpieczonego po pobycie w szpitalu, nieszczęśliwym wypadku czy nagłym zachorowaniu.