powrót

Przepięcia – niewidoczna przyczyna pożarów

Informacje prasowe CSR

03 / 07 / 2017

Statystyki Straży Pożarnej z 2016 roku są nieubłagane – ponad połowa (58 proc.) pożarów dotyczyła domów jednorodzinnych lub wielorodzinnych. Okazuje się, że duża część z nich była do uniknięcia. Do najczęstszych przyczyn pojawienia się ognia w polskich domach należą: nieprawidłowe działanie pieców, grzejników oraz nasza nieostrożność, wynikająca np. z nieodpowiedniego korzystania z instalacji elektrycznych. Z danych zgromadzonych przez Concordię Ubezpieczenia wynika, że najczęstszą przyczyną szkód zgłaszanych w naszych domach są przepięcia, które nierzadko doprowadzają do wybuchu pożaru. Jak uniknąć ryzyka zaprószenia ognia w domu? Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad.


Przyczyny pożarów od lat pozostają niestety niezmienne, są to: podpalenia, nieostrożność osób zarówno dorosłych, jak i nieletnich, wady lub niewłaściwa eksploatacja urządzeń i instalacji elektrycznych oraz wady i zła obsługa urządzeń grzewczych. Z danych Concordii Ubezpieczenia wynika, że najczęściej zgłaszanym rodzajem szkód są właśnie te wynikające z wadliwego lub niewłaściwego korzystania z urządzeń i instalacji elektrycznych. Nawet co dziesiąta zgłaszana w ciągu ostatnich 7 lat szkoda była spowodowana przez potocznie nazywane „przepięcia”.

Co to jest przepięcie? Mówimy o nim wtedy, gdy w sieci elektrycznej skokowo wzrośnie napięcie ponad maksymalną wartość określoną dla danej instalacji, sieci lub urządzenia. Może je spowodować podłączenie kilku urządzeń do jednego gniazda bez użycia listwy z bezpiecznikiem, uderzenie pioruna lub naprawy dokonywane przez osoby, które nie mają odpowiednich uprawnień. Efektem przepięcia może być zniszczenie urządzeń elektronicznych takich jak komputery, telewizory, routery lub sprzęt AGD, a nawet wybuch pożaru. Z danych Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej wynika, że w 2014 r. aż 5242 pożary wywołane były prawdopodobnie przez wadliwe działanie urządzeń oraz instalacji elektrycznych, przewodów, osprzętu oświetlenia i odbiorników (to statystyki, w ramach których nie uwzględniono pożarów spowodowanych przez urządzenia grzewcze).

Jak uniknąć przepięć?
Okazuje się, że uniknięcie szkód spowodowanych przepięciami nie jest trudne i co najważniejsze, nie wymaga dużych nakładów finansowych.

– Wystarczy zastosować kilka prostych zasad, które pozwalają zmniejszyć ryzyko wystąpienia tego rodzaju szkód. Podstawową zasadą, która tak naprawdę może w znacznej mierze zminimalizować ryzyko wystąpienia przepięć, jest używanie listew przeciwprzepięciowych. Szczególnie współcześnie, gdy korzystamy z wielu urządzeń, np. stacji multimedialnych składających się z telewizora, urządzenia nagrywającego, tunerów, zestawów głośnikowych, to istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa naszego domu i zgromadzonych w nim sprzętów – mówi Piotr Adamczyk, Dyrektor Biura Likwidacji Szkód Concordii Ubezpieczenia.


Czym rożni się listwa przeciwprzepięciowa od zwykłego rozgałęziacza?
Po pierwsze, jest wyposażona we włącznik oraz bezpieczniki topikowe chroniące przed nadmiernym wzrostem natężenia prądu. Często tego rodzaju sprzęt jest także wyposażony w stabilizator napięcia, który likwiduje mniejsze impulsy napięciowe. To co ważne, to fakt, że poza dostarczeniem prądu do urządzeń, z których korzystamy na co dzień, tego rodzaju listwy chronią także przed zagrożeniami wynikającymi np. z wyładowań atmosferycznych. Pozwalają także na łatwe i szybkie wyłączenie wszystkich niepotrzebnych urządzeń, gdy nie ma nas w domu.

10 kroków do zabezpieczenia domu przed pożarem i przepięciem
1.Nigdy nie zostawiaj bez nadzoru sprzętu RTV i małego AGD, gdy jest podłączony do sieci elektrycznej. Wyłączaj listwę przeciwprzepięciową przed wyjściem z domu, zarówno gdy wyjeżdżasz, jak i gdy wychodzisz do pracy lub na zakupy.
2.Nie przechowuj w domu łatwopalnych substancji, np. farb, płynów do usuwania plam lub sprzątania. Zadbaj, aby te substancje były przechowywane w miejscu niedostępnym dla dzieci.
3.Dbaj o to, aby wszelkie naprawy lub zmiany w instalacji elektrycznej robiła osoba do nich uprawniona.
4.Zadbaj o regularne przeglądy instalacji elektrycznej. Pamiętaj, że jeśli masz elektryczne ogrzewanie, trzeba kontrolować je raz do roku – obowiązkowe przeglądy całej instalacji zlecaj osobom z odpowiednimi uprawnieniami raz na 5 lat.
5.Prawidłowo wyciągaj wtyczki z kontaktu – nie ciągnij za sznur, nie zastępuj bezpiecznika domowym sposobem.
6.Zainstaluj w mieszkaniu lub domu urządzenia do wykrywania dymu.
7.Zapałki i zapalniczki trzymaj w miejscu niedostępnym dla dzieci.
8.Nie wyrzucaj niedopałków bezpośrednio do kosza na śmieci. Może się zdarzyć, że ogień jeszcze się gdzieś tli.
9.Zadbaj o to, aby w pomieszczeniach, które są najbardziej narażone na pożar, znajdowała się gaśnica lub koc przeciwpożarowy, np. obok kominka lub w kuchni.
10.Nie używaj urządzeń, które są uszkodzone, np. mają uszkodzony sznur lub wtyczkę.