powrót

Concordia na Forum Liderów Banków Spółdzielczych

Informacje prasowe CSR

12 / 09 / 2014

W warszawskim Hotelu Gromada, po raz siódmy , w dniach 9-10 września br. odbyło się Forum Liderów Banków Spółdzielczych. Podczas tego największego, dorocznego spotkania przedstawicieli segmentu bankowości przybyło ponad 400 prezesów oraz członków zarządów banków spółdzielczych, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, parlamentu, instytucji finansowych i infrastruktury bankowej. Nie mogło także na nim zabraknąć Concordii Ubezpieczenia, która z bankowością spółdzielczą, z powodzeniem współpracuje już od wielu lat. 

Podczas tegorocznej edycji Forum, Concordia wystąpiła w roli Partnera Generalnego i jednocześnie pomysłodawcy oraz eksperta merytorycznego w zakresie Rekomendacji U. Drugi dzień Forum rozpoczęła bowiem debata zatytułowana: „Wnioski dla bankowości spółdzielczej płynące z wdrożenia Rekomendacji U”. 

Debatę rozpoczęła minuta ciszy, czcząca pamięć zmarłego niedawno Pana Andrzeja Cyganika – Prezesa Concordii Ubezpieczenia, który miał być jej gospodarzem. 

Moderatorem debaty był Tomasz Kromolicki – Dyrektor Biura Bancassurance w Concordii Ubezpieczenia. Prelegentami natomiast: Norbert Jeziolowicz – Dyrektor Zespołu Bankowości Detalicznej i Rynków Finansowych Związku Banków Polskich, Zbigniew Wielgosz – Prezes Zarządu GBS Banku, Leszek Gałecki – Dyrektor Departamentu Produktów Bankowych SGB Banku, Włodzimierz Iskra – Kierownik Zespołu Produktów Ubezpieczeniowych Banku BPS oraz Jakub Nawracała – Radca prawny w Kancelarii Janyga, Nawracała i Wspólnicy.

Skąd wzięła się Rekomendacja U? Jakie są modele stosowane przez banki wobec tej regulacji? Na te pytania odpowiedzi udzielił Dyrektor Jeziolowicz: Bezpośrednim katalizatorem dla Rekomendacji U były ogłaszane w mediach nieprawidłowości związane ze sprzedażą produktów inwestycyjnych, do których to odwoływała się Komisja Nadzoru Finansowego, uzasadniając podejmowane przez siebie działania. Zdaniem Norberta Jeziolowicza, Rekomendacja U to efekt nałożenia się na siebie tendencji krajowych i ogólnoeuropejskich. ZBP już od 2008 r. bardziej i głębiej zaczął interesować się kwestiami związanymi z bancassurance. Wówczas wspólnie z PIU stworzone zostały trzy rodzaje rekomendacji regulujących ten obszar. I dodał: Obecnie prowadzimy prace nad wdrożeniem modelu agencyjnego, który jest optymalnym sposobem na działanie zgodne z Rekomendacją U.

Prezes GBS Banku – Zbigniew Wielgosz omówił agencyjny model działania, wypracowany przez jego bank wspólnie z Concordią Ubezpieczenia. Model agencyjny rozwiązał też wiele wątpliwości z innych dziedzin, m.in. natury podatkowej. – Dzięki niemu możliwe było skorzystanie ze zwolnienia sprzedaży ubezpieczeń z podatku od towarów i usług. Inne zalety wypracowanej koncepcji, to m.in.: przejrzystość rozliczeń, łatwość monitorowania wydajności pracowników oraz lepsza forma urozmaicenia i wzbogacenia oferty banku – podkreślił Prezes. I na sam koniec dodał: Współpraca oparta na modelu agencyjnym jest sprawniejsza, przejrzystsza i bardziej poprawna pod względem prawnym.

O roli banków zrzeszających we wdrożeniu Rekomendacji U wypowiedzieli się przedstawiciele tych banków: Leszek Gałecki z SGB Banku oraz Włodzimierz Iskra z Banku BPS. Oba zrzeszenia rozpoczęły prace nad wdrożeniem Rekomendacji U już na etapie jej projektu, czyli na przełomie 2013/2014 roku. Dlatego z chwilą jej opublikowania prace były już bardzo zaawansowane. Jak podkreśli Pan Gałecki: Przygotowaliśmy już wzorcowy harmonogram prac, który stał się wytyczną dla banków zrzeszonych. Dzięki niemu mogły one rozpocząć prace nad stworzeniem własnych harmonogramów. Jednocześnie powołaliśmy zespół, którego zadaniem jest sprawne i całościowe przeprowadzenie banku przez proces wdrażania Rekomendacji U. Obecnie pracujemy nad stworzeniem bardzo ważnych dokumentów, jakimi są m.in.: Polityka bancassurance, Polityka rachunkowości czy procedury zarządzania ryzykiem oraz regulacje kredytowe. 

W Banku PBS zaawansowanie prac jest na podobnym poziomie. Pan Iskra dodał podkreślił ponadto: Bazą dla nas są umowy agencyjne, które stanowią właściwie jedyną i bezpieczną formę współpracy, pozwalającą bankom zarabiać na sprzedaży ubezpieczeń. Podkreślił również ważny fakt zróżnicowania poziomu zaangażowania w bancassurance poszczególnych banków zrzeszonych. – Brak jest prostych i jednoznacznych drogowskazów jak najlepiej przygotować je do wdrożenia Rekomendacji U. Dlatego zrzeszone u nas banki będą wdrażać Rekomendację – proporcjonalnie, tj. według skali działania i indywidualnych potrzeb. 

Jako ostatni z prelegentów głos zabrał Radca prawny – Jakub Nawracała, który jednoznacznie zaakcentował: Podstawowym modelem służącym do sprzedaży ubezpieczeń jest – umowa agencyjna. W takim modelu bank nie będzie już ubezpieczającym. Zawierane natomiast będą indywidualne umowy ubezpieczenia. Oznacza to, że bank będzie agentem, natomiast – ubezpieczającym i jednocześnie ubezpieczonym będzie – klient. Zdaniem Jakuba Nawracały zmianie będzie musiał ulec zarówno model dotychczasowej współpracy na linii bank – ubezpieczyciel, jak również kształt produktów ubezpieczeniowych oferowanych klientom banków, czyli „przenoszenie” ubezpieczeń grupowych na indywidualne. 

Debatę podsumował i zakończył Pan Tomasz Kromolicki, który zapewnił, że Concordia Ubezpieczenia wie jak wesprzeć banki w procesie wdrożenia Rekomendacji U. Jednym ze sposobów jest ogłoszony podczas tegorocznego Forum nowy produkt – Życie Komfort, dostosowany do nowych wymogów regulujących rynek bancsassurance. 
 

Więcej informacji na temat nowego produktu oraz zaangażowania Concordii w Rekomendację U można przeczytać w wywiadzie z śp. Andrzejem Cyganikiem. Materiał został opublikowany na łamach wrześniowego wydania „Nowoczesnego Banku Spółdzielczego”.