powrót

Concordia a narodowe wyzwania w rolnictwie

Informacje prasowe CSR

01 / 12 / 2014

Concordia Ubezpieczenia została partnerem projektu „Narodowe wyzwania w rolnictwie na Narodowym”, organizowanego przez Grupę PTWR – wydawcę miesięcznika Farmer.
Tegoroczna, II już edycja Narodowych Wyzwań w Rolnictwie na Narodowym, odbyła się 27 listopada br. w Centrum Konferencyjnym Stadionu Narodowego w Warszawie.


W panelu III – Finanse i ubezpieczenia, udział wzięło m.in. dwóch ekspertów Concordii: Pan Michael Lösche – Członek Zarządu Concordii Polska TUW oraz Pan Andrzej Janc – Dyrektor Biura Ubezpieczeń Rolnych. Poruszyli oni kwestie związane z: ubezpieczeniem upraw, niezbędną ewolucją systemu ubezpieczeń rolniczych oraz realizacją odszkodowań, a dokładniej najczęstszych konfliktów do jakich dochodzi na linii ubezpieczyciel-rolnik. 

Pan Michael Lösche udzielił m.in. odpowiedzi na trudne pytanie – Czy ubezpieczenia będą tańsze? –Trudno to ocenić… Składki są na poziomie odzwierciedlającym ryzyko. Ostatnio było kilka lat, w których rolnicy odnotowywali straty, co musi wpływać na wysokość składki. Stawki będą zależeć od tego, co wydarzy się w ciągu najbliższych dwóch, trzech lat. Wyjaśnił ponadto jak wygląda polski rynek ubezpieczeń na tle innych rynków. Przyznał – Polskie rolnictwo jest bardzo podziwiane na świecie. Nie ma chyba na świecie innego kraju, który w tak szybkim tempie dostosowałby swoją strukturę do rynków zachodnich… I tego właśnie „zazdrości” się polskim rolnikom. 

Pan Andrzej Janc natomiast określił na czym powinno polegać poprawne zarządzanie ryzykiem w gospodarstwie rolnym. – Zarządzanie ryzykiem biznesu prowadzonego „pod chmurką” jest szczególnie skomplikowane, ponieważ często zdarzenia tam zachodzące są nieprzewidywalne w formie i skutkach. I tutaj właśnie z pomocą przychodzą ubezpieczenia. Concordia może zagwarantować i gwarantuje swoim klientom środki potrzebne na odtworzenie uszkodzonej produkcji lub rekompensatę utraconych zysków

Podczas panelu zostały również poruszone kwestie dopłat do ubezpieczeń. Polska wystąpiła o zatwierdzenie w Komisji Europejskiej systemu dopłat do ubezpieczeń upraw i zwierząt. Pani Aleksandra Szelągowska – Dyrektor Departamentu Finansów MRiRW wyjaśniła, że w projekcie tym przewidziano: określenie maksymalnego poziomu wsparcia budżetowego – do 65 proc., jak również – zachowanie możliwości dopłat przy przekroczeniu stawek taryfowych powyżej 6 proc. sumy ubezpieczenia z tytułu ubezpieczenia warzyw gruntowych oraz drzew i krzewów owocowych.

Po zakończeniu panelu był czas na zadawanie prelegentom pytań. Można było zaobserwować, że rolnicy byli usatysfakcjonowani udzielonymi odpowiedziami oraz porcją „przydatnych informacji” na temat – ubezpieczeń – jak skutecznego elementu zarządzania ryzykiem.