20 włamań dziennie – czy odpowiednio zabezpieczamy nasze mieszkania
10 / 07 / 2017
Sezon wakacyjny to czas, który coraz chętniej i coraz częściej spędzamy poza domem. Nie tylko na długich zagranicznych wojażach, ale również na weekendowych wyjazdach do miejscowości turystycznych. Niestety, na szczyt sezonu urlopowego przypada również zwiększona aktywność włamywaczy. Jak więc zabezpieczyć mieszkanie przed włamaniem?
Dane Komendy Głównej Policji pokazują, że w 2016 roku do kradzieży z włamaniem średnio dochodziło 20 razy na dzień*. Oznacza to, że w skali 12 miesięcy policja odnotowała aż 7 384 tego rodzaju zdarzeń. Na szczęście istnieje wiele sposobów, aby zminimalizować ryzyko nieprzyjemnej niespodzianki, która może nas czekać po powrocie nawet z krótkiego urlopu.
Co ważne, część z nich nie wymaga od nas dużych nakładów finansowych, warto jednak również zainwestować w droższe, ale również bezpieczniejsze rozwiązania.
Po pierwsze – prewencja
Często zanim padniemy ofiarą włamania, przestępcy robią wstępny wywiad, czy warto dostawać się do danego domu lub mieszkania. Duże znaczenie w zapobieganiu włamaniom mają poprawne stosunki sąsiedzkie. Przed dłuższym wyjazdem warto o nim wspomnieć zaufanym sąsiadom, poprosić o opróżnianie skrzynki pocztowej, podlanie kwiatków raz na jakiś czas lub np. o zapalenie wieczorem światła.
Nie da się jednak ukryć, że kluczowe w zniechęcaniu włamywaczy są te zabezpieczenia, za które musimy zapłacić. Dlatego warto zainwestować w rozwiązania takie jak drzwi antywłamaniowe z atestem, zamki lub np. rolety antywłamaniowe. Zwykle stanowią skuteczny „odstraszacz” potencjalnych włamywaczy – w końcu lepiej wybierać cele łatwiejsze, niż te bardziej wymagające. Niestety, pomimo tego, że firmy specjalizujące się w alarmach i innych zabezpieczeniach starają się zapewniać jak najwyższy poziom bezpieczeństwa, to nadal nie istnieją takie nie do pokonania. Na pewno jednak wydłużają one czas potrzebny na dostanie się do wnętrza naszego domu i zwiększają szansę na spłoszenie przestępców.
Nie zapominajmy również, że dom nie jest dobrym miejscem do przechowywania gotówki – tę najlepiej trzymać w banku. Także drogocenne przedmioty, takie jak biżuteria czy np. wartościowe kolekcje filatelistyczne lub numizmatyczne, lepiej trzymać w skrytkach bankowych.
Wyjeżdżając nawet na chwilę, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie domu podczas naszej nieobecności, czyli pozamykać wszystkie okna, także te, które wydają się zbyt małe, aby dorosła osoba mogła się przez nie przedostać. Pamiętajmy, że trzymanie zapasowych kluczy pod wycieraczką lub np. doniczką przy wejściu, jest tak naprawdę zaproszeniem dla niechcianych gości.
Po drugie – ubezpieczenie
Większość polis stworzonych z myślą o naszych domach lub mieszkaniach, np. w Concordii Ubezpieczenia, ma w swoim zakresie także ryzyko kradzieży z włamaniem. Warto jednak zadbać o to, aby ubezpieczenie – poza zwrotem wartości ukradzionych przedmiotów – umożliwiało uzyskanie odszkodowania nie tylko za zniszczone drzwi lub okna, ale i inne uszkodzenia dokonane w czasie włamania. Niestety często włamywacze okazują się także wandalami i poza zrobieniem bałaganu, dewastują wyposażenie naszego domu.
– Zawierając umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym warto także sprawdzić, jakie są obowiązki po stronie właściciela danej nieruchomości. Czyli, na przykład, zabezpieczenia okien i drzwi – często możemy spotkać się z zapisem dotyczącym liczby i rodzaju zamków w drzwiach. Mając bardziej zaawansowane zabezpieczenia, takie jak np. alarmy czy rolety antywłamaniowe, możemy także liczyć na niższą wysokość składki – mówi Piotr Adamczyk, Dyrektor Biura Likwidacji Szkód Concordii Ubezpieczenia. I dodaje – Do coraz częstszych zdarzeń należą kradzieże, do których dochodzi podczas obecności domowników. Zuchwali złodzieje wchodzą do domów czy mieszkań w ciągu dnia lub nocy, korzystając z faktu niezamknięcia drzwi od środka. Jeśli w takich okolicznościach dojdzie do kradzieży, wówczas firma ubezpieczeniowa, ze względu na brak znamion włamania (zgodnie z art. 288 par. 1 Kodeksu karnego), odmówi wypłaty odszkodowania.
Często na polisie możemy wskazać dokładnie rodzaj przedmiotów, które znajdują się w naszym domu. Warto zadbać, aby tego rodzaju lista, zawierająca ich numery fabryczne lub cechy charakterystyczne, znalazła się w naszej umowie z ubezpieczycielem. Wymaga to od nas większego zaangażowania, jednak okazuje się dużym ułatwieniem w sytuacji, gdy ubiegamy się o odszkodowanie. Możemy także dołączyć do dokumentów zdjęcia najcenniejszych sprzętów.
Gdy już dojdzie do włamania
Najważniejszą kwestią jest niezwłoczne poinformowanie policji. Pamiętajmy, aby zostawić wnętrze tak, jak je zastaliśmy – starajmy się nie dotykać, ani co ważniejsze nie „zadeptać” potencjalnie zostawionych przez przestępców śladów. Stosujmy się także do poleceń funkcjonariuszy, którzy przyjadą w odpowiedzi na nasze zgłoszenie. Na pewno w zgłoszeniu zaginionych rzeczy pomoże nam lista przedmiotów, którą przekazaliśmy ubezpieczycielowi.
Kolejną kwestią jest zgłoszenie zdarzenia do firmy ubezpieczeniowej. Jak wygląda procedura?
– Najprostszym sposobem kontaktu z zakładem ubezpieczeń jest wykonanie telefonu lub zgłoszenie szkody poprzez formularz dostępny na stronie internetowej. Konsultant zapyta o numer polisy oraz zada wstępne pytania dotyczące zdarzenia. Kolejnym krokiem będzie wizyta rzeczoznawcy, który oceni poziom zniszczeń oraz potwierdzi kradzież zgłoszonych przedmiotów – tłumaczy Piotr Adamczyk. Ile czasu zajmie wypłata odszkodowania? To zależy, między innymi od tego, kiedy policja potwierdzi okoliczności zdarzenia Należy pamiętać, iż towarzystwo ubezpieczeniowe ma 30 dni na zlikwidowanie szkody.
„Przełącz się na bezpieczeństwo”
Z początkiem lipca rozpoczęła się ogólnopolska kampania edukacyjna, której celem jest zbudowanie świadomości wśród Polaków na temat tego, jak zadbać o bezpieczeństwo własnego M, nie tylko podczas dłuższej wakacyjnej nieobecności, ale także na co dzień. To właśnie w czasie nieobecności w domach i mieszkaniach często dochodzi do zdarzeń, przed którymi można się odpowiednio zabezpieczyć, podejmując działania prewencyjne. Warto to robić. W ramach działań organizator – Concordia Ubezpieczenia – przygotował m.in. 4 000 listew przeciwprzepięciowych dla swoich klientów, poradniki „ABC Bezpiecznych wakacji” i specjalne magnesy z 5 Zasadami Bezpiecznego Domu.
Więcej informacji na www.concordiaubezpieczenia.pl