powrót

Przyzwyczajony jak Polak do ubezpieczenia?

Informacje prasowe CSR

27 / 03 / 2017

Polacy niechętnie zmieniają towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ubezpieczyli swój dom lub mieszkanie. Niemal 2/3 osób, które mają już polisę chroniącą ich nieruchomość, planuje kontynuować ją w tej samej firmie. Równocześnie tylko 4 proc. badanych deklaruje, że w najbliższym czasie ma zamiar zmienić ubezpieczyciela – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Concordii Ubezpieczenia*. Jak sprawdzić, czy nasza polisa jest dla nas odpowiednia i w ten sposób zdecydować, czy warto ją zmieniać czy też należy ją kontynuować?


Ubezpieczona hipoteka

Ubezpieczenie mieszkania to obowiązkowy element, gdy kupujemy naszą nieruchomość na kredyt. Jego zakres jest ustalany przez bank udzielający nam pożyczki, jednak najczęściej obejmuje on ubezpieczenie murów, a nie wyposażenia. Dodatkowo zapominamy, że w przypadku takiej polisy dokonujemy jej cesji na bank, co oznacza, że ewentualne odszkodowanie za szkody otrzyma instytucja, którą do tego upoważniliśmy.


Możemy jednak zadbać o to, abyśmy także my, jako faktyczni właściciele danej nieruchomości byli zabezpieczeni – wystarczy zawrzeć dodatkową polisę. – Ubezpieczenia nieruchomości obejmują bardzo szeroki zakres ochrony począwszy od ognia i innych zdarzeń losowych, poprzez kradzieże z włamaniem i rabunki oraz stłuczenie oszklenia wewnątrz i na zewnątrz, aż po ochronę od następstw nieszczęśliwych wypadków czy odpowiedzialność cywilną w życiu prywatnym – mówi Marcin Pabiś, dyrektor biura ubezpieczeń majątkowych Concordii Ubezpieczenia.


– Dodatkowymi walorami polis tego rodzaju są pakiety assistance, które pozwalają skorzystać z pomocy specjalistów naprawiających ubezpieczony sprzęt AGD/RTV, komputerowy, a także w momencie awarii elektrycznej lub hydraulicznej. Nie każdy o tym wie, ale w ramach tego rodzaju polis można także korzystać z ochrony prawnej. Oznacza to, że w ramach polisy otrzymamy poradę prawną między innymi w zakresie prawa cywilnego, czy prawa pracy – dodaje.


Jak sprawdzić, czy polisa jest dobrze do nas dobrana?
Po pierwsze należy zastanowić się jakiego zakresu ochrony oczekujemy – czy zależy nam przede wszystkim na ubezpieczeniu murów, czy także np. nasze ruchomości – meble i inne sprzęty chcemy włączyć do ubezpieczenia? A może zależy nam na ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, szczególnie przydatnej w sytuacji, gdy nie mieszkamy na parterze (zawsze istnieje szansa zalania sąsiadów mieszkających pod nami). Kolejną kwestią istotną przy wyborze polisy jest sprawdzenie, czy obliczanie wartości ewentualnego odszkodowania jest na podstawie wartości odtworzeniowej czy rzeczywistej. Wartość rzeczywista uwzględnia zużycie przedmiotów, a więc im starszy sprzęt tym mniejsze odszkodowanie. Wartość odtworzeniowa pozwala na zakup przedmiotów o maksymalnie zbliżonych parametrach do tych straconych.


– Zawierając ubezpieczenie mieszkaniowe nie możemy także zapominać o sprawdzeniu wyłączeń odpowiedzialności. To pozwala zastanowić się, czy dana polisa, zapewni nam ochronę, której realnie oczekujemy, a także zrozumieć, kiedy możemy oczekiwać od ubezpieczyciela odszkodowania – podsumowuje Marcin Pabiś.


Wybierając zakres ubezpieczenia musimy mieć świadomość, że ma to wpływ także na jego cenę, jednak nawet najbardziej rozbudowane warianty ubezpieczenia są znacznie tańsze niż remont mieszkania sąsiadów lub na przykład zakup nowych sprzętów po kradzieży z włamaniem.


* Badanie przeprowadzone przez TNS OBOP na zlecenie Concordia Ubezpieczenia w listopadzie 2016 roku.