Rozmowa z aktuariuszami Concordii
14 / 03 / 2018
Matematyka nie należy do najprostszych dziedzin. 12 marca br. świętowaliśmy Dzień Matematyki. W jakich zawodach można wykorzystać tę dziedzinę? W kontekście ubezpieczeń nie sposób nie wymienić obszaru aktuariatu. Z tej okazji przeprowadziliśmy rozmowę z koleżankami i kolegami z Biura Aktuariatu Finansowego i Produktowego Concordii.
Jak wygląda ścieżka kariery w zawodzie aktuariusza? Jakie wymagania trzeba spełnić, by nim zostać?
Na ogół ścieżka kariery w zawodzie aktuariusza rozpoczyna się od studiów matematycznych lub ekonomicznych. Absolwenci lub studenci ostatnich lat znajdują zatrudnienie w centralach zakładów ubezpieczeń albo w firmach konsultingowych, gdzie zaczynają pracę jako młodsi specjaliści ds. aktuarialnych i na podobnych stanowiskach. Zdobywając doświadczenie, mogą awansować na specjalistów ds. aktuarialnych. Niektórzy decydują się na ścieżkę prowadzącą do uzyskania licencji aktuarialnej. Warunki konieczne do jej uzyskania określa ustawa o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej. Na chwilę obecną wymagane jest co najmniej roczne doświadczenie zawodowe oraz zdanie odpowiednich egzaminów. Wraz z wejściem w życie wspomnianej już ustawy oraz rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów ws. egzaminu aktuarialnego zakres egzaminów znacznie się rozszerzył. Na chwilę obecną jest ich 9, a swoim zakresem obejmują nie tylko przedmioty matematyczne, ale również m.in. obszary takie jak zarządzanie ryzykiem w zakładzie ubezpieczeń, ekonomię oraz prawo ubezpieczeniowe i podatkowe.
Dlaczego jest to taki elitarny zawód?
Bez aktuariatu nie bylibyśmy w stanie przewidzieć nawet w przybliżony sposób przyszłości. To dzięki aktuariatowi znamy zagrożenia dla finansów publicznych czy też systemu emerytalnego, a aktuariusze to ludzie, którzy choć trochę odchylają zasłonę dzielącą nas od przyszłości. Bardzo odpowiedzialna praca, wysoki stopień trudności wspomnianych egzaminów i niezwykle szeroki zakres innych umiejętności, niezbędnych do dobrego wykonywania pracy sprawiają, że jest to zawód elitarny.
Jakie umiejętności poza wymogami twardymi są w tym zawodzie niezbędne?
Zawód aktuariusza wymaga szerokiej wiedzy i wielu umiejętności. Aktuariusz powinien mieć wysokie zdolności matematyczne i analityczne, szeroką wiedzę na temat finansów i rachunkowości zakładów ubezpieczeń oraz obsługiwać na wysokim stopniu zaawansowania co najmniej excela, a często również wiele specjalistycznych programów komputerowych. Dodatkowo, przydatna jest również dobra znajomość języka angielskiego, odporność na stres oraz umiejętność wyjaśniania zawiłych zagadnień aktuarialnych w sposób zrozumiały dla osób niezwiązanych z aktuariatem.
Co należy do zadań aktuariusza w Concordii?
Obowiązki aktuariusza określa szczegółowo ustawa o działalności ubezpieczeniowej. Do głównych zadań aktuariusza w Concordii Ubezpieczenia należy ustalenie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych w wysokości dopasowanej do świadczeń wypłacanych w przyszłości oraz obliczanie wymogów kapitałowych. Ponadto, zgodnie z reżimem Wypłacalność II, który jest w mocy od początku 2016 roku, aktuariusz musi nadzorować funkcję aktuarialną.